Laboratuvarımızda kimyasal analiz, metalografik analiz ve mekanik testleri gerçekleştirmek üzere en ileri  teknolojilere sahip cihazlarımızla hizmet vermekteyiz.

Kimyasal Analiz

Ürünlerin kimyasal analizleri ‘’Optik Emisyon Spektrometresi’’ ve ‘’XRF’’ metodu ile ölçülerek değerlendirilmektedir.

Sertlik Testi

İstenen ölçüm birimine göre (HB,HRB,HRC ve HV) gerçekleştirilen Sertlik Testlerinde, analog makro sertlik ölçüm cihazı, dijital makro sertlik ölçüm cihazı, dijital mikro sertlik ölçüm cihazı ve dijital portatif cihazı kullanılmaktadır.

Elektrik İletkenliği Testi

Özellikle bakır ve bakır alaşımları için en önemli testlerden biri olan elektrik iletkenlik değeri, sertifikalı doğrulama numuneleri ile yapılan doğrulama sonrasında, “Elektrik İletkenliği Ölçüm Cihazı” ile gerçekleştirilmektedir.

Penetrant Test

Malzemelerin göz ile görülemeyen yüzey hatalarının tespiti belirli kimyasallar yardımıyla sağlanır. Ek olarak savunma & havacılık standartlarının gereği olan ve hassasiyetin daha fazla olduğu floresan penetrant test yöntemi de laboratuvarlarımızda uygulanmaktadır. Bu testler kurumumuzda EN 9712 standardına göre Level 2 seviyesinde belgelendirilmiş personeller tarafından gerçekleştirilmektedir.

Ultrasonik Test

Malzemelerin, dış yüzeyinde görülmeyen, iç hatalar, “Ultrasonik Ölçüm Cihazı” kullanılmak sürati ile malzemelerin üretim şekline ve kalitesine göre değişen ölçüm probları ile ölçülerek değerlendirilir.

Bu testler kurumumuzda EN 9712 standardına göre Level 2 seviyesinde belgelendirilmiş personeller tarafından gerçekleştirilmektedir.

Mekanik Test

Malzemelerin mukavemet değerlerini ölçmek için farklı cihazlar ve metotlar kullanılmaktadır. Ölçümler “Çekme, Darbe ve Basma Testleri” ile gerçekleştirilmekte ve sonuçlar değerlendirilmektedir.

Yüzey Pürüzlülük Testi

Üretimi tamamlanmış ürünlerin yüzey kaliteleri, “Yüzey Pürüzlülük Cihazı” yardımıyla hassas bir şekilde ölçülmektedir.

Ölçü Kontrol

İşleme operasyonlarında ve son kontrol aşamasında, ürünler farklı ölçüm ekipmanları kullanılarak teknik resime göre kontrol edilmektedir. Karmaşık şekilli parçaların ölçümleri, “3 Boyutlu Ölçüm Cihazı” kullanılarak hassas bir gerçekleştirilmektedir.

Aşınma Testi

Malzemelerin aşınma direnci ilgili mekanik ekipmanlar yardımı ile gerçekleştirilmektedir.

Korozyon Testi

Malzemelerin korozyon davranışları, farklı kimyasallar ile hazırlanan uygun test ortamları kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

Metalografik İncelemeler

Laboratuvarlarımızda malzemelerin mikro yapılarını incelenmek üzere yapılan numune hazırlama işlemleri sonrasında, Optik Mikroskop ve Taramalı Elektron Mikroskobu (dış hizmet) yardımı ile tane boyutu ölçümleri, fazları / faz dağılımları ve inklüzyon oranları gibi mikro yapı incelemeleri gerçekleştirilmektedir.